V nedeľu 8. apríla 2018 zomrel režisér a herec Juraj Herz, čestný člen Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a laureát historicky prvej národnej filmovej ceny Slnko v sieti. Za výnimočný prínos slovenskej kinematografii ju získal 23. novembra 2004. 
 
"Slovenská filmová a televízna akadémia s hlbokým zármutkom prijala správu o odchode jedného z najvýraznejších tvorcov domácej kinematografie. Juraj Herz svojimi filmami prekročil hranice Československa, pracoval nielen v Čechách, na Slovensku, ale aj v Nemecku, Amerike a Francúzsku. Vždy mu záležalo na záujme publika, jeho filmografia je žánrovo bohatá. Nakrúcal komédie, horory, rozprávky, detektívky... Bol aj príležitostný herec, ktorý vytvoril množstvo komediálnych postáv. Jeho  úsmev nám bude chýbať," uviedol Martin Šulík, prezident Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. 
 
Juraj Herz sa narodil 4. septembra 1934 v Kežmarku, absolvoval Umelecko-priemyslenú školu v Bratislave a bábkoherectvo na DAMU v Prahe. Pracoval ako divadelný a filmový režisér i herec, jeho filmy získali viacero prestížnych ocenení - za film Sladké hry minulého leta (1969) si odniesol hneď dve ceny z Medzinárodného televízneho festivalu Monte Carlo, film Petrolejové lampy (1971) zaradil do svojho programu Medzinárodný filmový festival Cannes, legendárna dráma Spaľovač mŕtvol (1968) bola národným nominantom na Oscara, ocenenie Americkej akadémie filmových vied a umení. Poslednou Herzovou snímkou bola epizóda poviedkového filmu Slovensko 2.0. v roku 2013, ktorou vzdal poctu rodnému mestu, pamiatke svojho otca a v ktorej okrem si réžie aj sám zahral, spoločne so svojimi dvomi bratmi. 
 
foto: Miro Nôta
Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK