Cez víkend sa začína Týždeň slovenského filmu

Bratislava 4. apríl 2019: Ako vzniká animovaná rozprávka alebo ako sa interpretuje história vo filmoch. Týždeň slovenského filmu prinesie opäť nielen to najlepšie z domácej tvorby za uplynulý rok, ale aj viacero zaujímavých workshopov a seminárov.

Už tento víkend sa v bratislavskom Kine Lumiére začína Týždeň slovenského filmu. Program podujatia odštartuje v sobotu 6. apríla predpoludním o 11 hod. blokom premietaní pre tých najmenších, na ktorých čakajú rozprávky ako Websterovci, Čertovské pero. Vyskúšať, ako sa tvorí animovaná rozprávka si deti budú môcť počas workshopu Filmový kabinet deťom s Mimi a Lízou a ďalšími obľúbenými postavičkami. Najmenším je určené aj nedeľné popoludnie s rozprávkami Keď draka bolí hlava a víťazným filmom Slnko v sieti v kategórii Najlepší animovaný film.

 

Celkovo sa počas Týždňa slovenského filmu premietne vyše štyridsať hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2018. Pred každým premietaným filmom či pásmom si organizátori pripravili pre divákov krátky úvod a po vybraných projekciách i besedy s tvorcami – účasť prisľúbili osobnosti ako scenárista, režisér a herec Martin Šulík, scenárista Marek Leščák, dokumentarista Marek Kuboš a ďalší.

 

“Týždeň slovenského filmu je príležitosťou nielen si pozrieť filmy, ktoré sa uchádzali o národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2018 ale i stretnúť sa s tvorcami, hercami, herečkami a odborníkmi na slovenskú kinematografiu,” hovorí programový dramaturg Miro Ulman. “Pre návštevníkov sme pripravili desať sprievodných podujatí. Niektoré budú len pre pozvaných odborníkov, napríklad Workshop LITA na tému Autorské právo v audiovízii, ale väčšina je prístupných pre širokú verejnosť.”

 

Návštevníci sa môžu tešiť na vedomostný kvíz,  panelovú diskusiu o slovenskom hranom a dokumentárnom filme či diskusiu Ako vzniká tanečný film, ktorá prinesie pohľad do zákulisia slovenského filmu pre mladých Backstage a odpovie aj na otázky, ako sa hľadá správny pomer medzi tancom a príbehom, ale aj to, či sa dá tancom uživiť. Počas týždňa sa uskutoční aj masterclass s filmovým režisérom Jonášom Karáskom či workshop Autorské právo v audiovízii, ktorý sa povenuje najčastejším problémom filmových tvorcov v súvislosti s autorskými právami.

 

Súčasťou Týždňa slovenského filmu je aj seminár Rudolf Urc – tvorca a interpret histórie o režisérovi, scenáristovi, dramaturgovi, filmovom teoretikovi a pedagógovi, ktorý si prevezme Cenu Petra Mihálika za celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy. Slávnostnou udalosťou bude aj krst DVD Obrazy (proti) extrémizmu spojený s diskusiou a projekciou dokumentárnych filmov Intolerancia, Aby sme v pokoji žili, Hľadanie ilúzií či O troch dňoch v Jasovskom kláštore.


Všetky projekcie sa uskutočnia v Kine Lumière – kine Slovenského filmového ústavu, Špitálska 4, Bratislava
Vstupné je 3,00 € / 2,00 € (pre držiteľov preukazov FK, seniorov, ZŤP, ZŤPS), s kartou Lumièrka 1,00 €.

 

Na sprievodné podujatia je vstup voľný.

 

Tak ako po iné roky, i tentoraz bude väčšina filmov premietaná aj s anglickými titulkami.

 

Prehliadke bude v piatok 5. apríla 2019 predchádzať odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti, ktoré v priamom prenose o 20.30 hod. odvysiela RTVS na Jednotke. Najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film roku 2018 si budú môcť pozrieť diváci v Kine Lumière v nedeľu 6. apríla.

 

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Finančne podujatie podporila LITA, autorská spoločnosť.

 

Projekt podporila: Nadácia Tatra banky

 

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond

 avf

Viac informácií o národných filmových cenách Slnko v sieti a Týždni slovenského filmu nájdete na stránke: https://tyzdenfilmu.sk/

 

Aktuality k sprievodným podujatiam nájdete takisto na Facebookovom profile Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

 

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) je verejnoprospešná záujmová organizácia, ktorá združuje významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry, iniciátorom a usporiadateľom výročných prehliadok slovenskej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby, ako aj zakladateľom a garantom Národnej filmovej ceny Slnko v sieti. V spolupráci s partnerskými organizáciami v zahraničí nominuje slovenský film na Európske filmové ceny a Cenu americkej filmovej akadémie Oscar za najlepší neanglicky hovorený film. Venuje osobitnú pozornosť tvorbe mladej, nastupujúcej generácie filmových tvorcov, vytvára podmienky pre ich profesionálne uznanie a podporu a prezentáciu ich diel v zahraničí.

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK