V nedeľu 7. 6. 2020 zomrel kameraman Igor Luther. Patril medzi filmárov, ktorí svojou tvorbou prekročili hranice Slovenska a zanechali výraznú stopu v dejinách svetovej kinematografie. Jeho celovečerným debutom bol v roku 1967 film Juraja Jakubiska Kristove roky, spolupracoval s Ivanom Balaďom na filme Dáma, podieľal sa na slovensko-francúzskych filmoch  Muž, ktorý lužeEden a potom s Alainom Robbe-Grilletom. V roku 1969 sa  vrátil k spolupráci s Jurajom Jakubiskom na filme Vtáčkovia, siroty a blázni. Od začiatku sedemdesiatych rokov pracoval v cudzine. Spolupracoval s množstvom významných režisérov ako Stanislav Barabáš, Helmut Förnbacher, Michael Verhoeven, Ulrich Schamoni, Andrzej Wajda, Michael Haneke, Bernhard Wicki, Maximilián Schell. Film Plechový bubienok, ktorý nakrútil s  Volkerom Schlöndorffom bol ocenený Oscarom. Po roku 1989 znovu začal pracovať na Slovensku. So svojím bratom Miloslavom Lutherom nakrútil filmy Krok do tmy Tango s komármi.
V roku 2016 získal národnú filmovú cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii. Bol čestným členom SFTA. V roku 2020 mu prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila Pribinov kríž I. prvej triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kinematografie.


Foto: Miro Nôta

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK